Pokud se chystáte na svatbu a nevíte, jakou kravatu si vybrat, zde je pět tipů, které vám pomohou najít ten správný kousek:

Zvažte dress code

Než si vyberete kravatu, zjistěte, jaký dress code na svatbě platí. Pokud je svatba formální, zvolte tradiční jednobarevnou kravatu v tmavších tónech. Pokud je svatba méně formální, můžete si dovolit více barev a vzorů.

Sladění s oblekem

Kravata by měla být sladěna s oblekem, který nosíte. Pokud máte tmavý oblek, zvolte jemnější kravatu v jemnějším vzoru. Pokud máte světlý oblek, můžete si dovolit výraznější kravatu.

Barvy a vzory

Pokud nevíte, jakou barvu nebo vzor zvolte, zaměřte se na barvu obleku a košile. Pokud máte světlý oblek a bílou košili, můžete si dovolit více barev. Pokud máte tmavý oblek a bílou košili, zvolte jednobarevnou kravatu v tmavších tónech.

Materiál

Kravatu si vybírejte podle materiálu, který vám bude pohodlný a bude se dobře nosit. Pokud máte rádi lesklý povrch, zvolte hedvábnou kravatu. Pokud preferujete matný povrch, zvolte bavlněnou nebo vlněnou kravatu.

Výraznost

Na svatbu si můžete dovolit více výraznou kravatu než na kancelářské jednání. Zvažte, jaký dojem chcete na svatbu udělat. Pokud chcete být lepší, zvolte kravatu s výrazným vzorem nebo výraznou barvou. Pokud chcete být diskrétní, zvolte jednobarevnou kravatu v tmavších tónech.

Další tipy pro výběr kravaty na svatbu mohou zahrnovat zvážení barev a tématu svatby. Pokud je svatba s určitým tématem, můžete zvolit kravatu, která bude do tématu zapadat, například květinový vzor na svatbě v zahradě nebo námořnický proužek na svatbě u moře.

Můžete také zvážit tradici a regionální styl výběru kravaty. V různých regionech mohou být oblíbené různé kombinace obleků, košil a kravat, a zvažování těchto tradic může být užitečné při výběru kravaty na svatbu v České republice.

Ať už si vyberete jakoukoli kravatu, měli byste být jisti, že se vám bude dobře nosit a bude vám pohodlné po celou svatební oslavu. Vyberte si kravatu, která se vám líbí a která vám dodá sebevědomí.

5 tipů, jakou zvolit kravatu na svatbu

Historie kravaty

Kravata je ozdobný kus látky, který se nosí kolem krku a zpravidla je pevně spojen s košilí. Historie kravaty sahá až do 17. století, kdy francouzský král Ludvík XIV. začal nosit ozdobné šatky kolem krku. Tyto šátky byly zdobenými krajkami a mnoha dalšími ozdobami.

V 18. století se objevily první kravaty, které byly vyrobeny z hedvábí. Tyto kravaty byly velmi dlouhé a měly velký konec, který se zpravidla kolem uvazovaly do oblouku krku.

V 19. století se kravaty staly běžným doplňkem mužského oblečení. V této době se také objevily první kravatové uzly, které lze použít pro různé druhy kravatových stylů.

V 20. století se kravata stala nezbytnou součástí mužského oblečení. V této době se také objevily různé druhy kravatových tkanin, jako jsou vlna, bavlna a polyester. Kravaty se staly výrazným symbolem elegance a formálnosti a oblíbené muži mezi všemi profesemi.

Dnes je kravata stále běžným doplňkem mužského oblečení. Kravaty jsou k dostání v různých stylech, barevných kombinací a materiálů a jsou oblíbené nejen na formální akce, ale také na společenské akce a svatby.

Motýlek nebo kravata?

Rozhodování mezi motýlkem a kravatou je otázkou osobního vkusu a stylu. Na svatbu se obvykle nosí spíše kravaty, které jsou tradičnější a formálnější. Nicméně, motýlek může být vhodnou alternativou pro muže, kteří chtějí přinést do svého vzhledu něco originálního a netradičního.

Motýlek je také vhodný pro svatby s netradičním dress codem, jako je například svatba v rustikálním stylu nebo svatba s tématem. V tomto případě může být motýlek skvělým doplňkem k celkovému stylu.

Při rozhodování mezi motýlkem a kravatou také zvažte svůj oblek a košili, aby váš doplněk hodil k celkovému stylu oblečení. Pokud máte v plánu tančit a bavit se na svatbě, zvažte pohodlnost a praktičnost doplňků – motýlek může být pohodlnější než kravata, ale záleží na vašem stylu a pohodlí.

Celkově vzato, rozhodnutí mezi motýlkem a kravatou by mělo být založeno na osobním vkusu a stylu oblečení, stejně jako na tématu a dress codu svatby. Vyberte si doplněk, který vám bude dodávat sebevědomí a bude vám pohodlný po celou svatební oslavu.

5 tipů, jakou zvolit kravatu na svatbu

Jaké jsou tipy uvázání kravaty na svatbu?

Existuje mnoho různých způsobů, jak uvázat kravatu na svatbu, ale některé z nejoblíbenějších jsou:

  1. Prattův uzel: Univerzální uzel, který se hodí ke každému druhému košile a kravatě. Tento uzel se skládá z jednoho hlavního uzlu a dvou závitů.
  2. Windsorův uzel: Uzel, který je vhodný k větším a širším kravatám. Tento uzel se skládá ze dvou hlavních uzlů a tří závitů.
  3. Poloviční Windsorův uzel: Menší varianta Windsorova uzlu, která je vhodná pro menší kravaty a užší límce košil.
  4. Bow uzel: Klasický uzel, který se používá na kravaty se širším koncem a je vhodný pro formální události jako jsou svatby. Tento uzel se skládá z jednoho hlavního uzlu a dvou křížících se závitů.
  5. Four-in-hand uzel: Nejoblíbenější uzel, který je vhodný pro většinu košil a kravat. Tento uzel se skládá z jednoho hlavního uzlu a jednoho závitu.

Při výběru uzlu na kravatu na svatbu je dobré zvážit celkovou délku a šířku kravaty, vaši postavu a styl oblečení, aby se vám kravata skvěle hodila a ladila s celkovým vzhledem. Každý uzel má své vlastní výhody a nevýhody, takže je důležité zvážit, který uzel nejlépe odpovídá vašemu vkusu a stylu.