Svatba je výjimečný den. Váš den. Přirozeně si přejete, aby vše proběhlo bez problémů a v pohodě. Protože jsme ale všichni jen lidé, může se stát, že i přes pečlivé přípravy dojde na nečekané obtíže.

Poučte se z chyb těch, kdo svatbu absolvovali před vámi. Přinášíme vám seznam 8 nejčastějších svatebních chyb. Zkuste se na tyto oblasti zaměřit. Třeba tím předejdete tomu, aby se chyby na svatbě objevily i u vás.

Co si ohlídat

Následující seznam není neomylnou předpovědí. Jedná se o seznam statisticky nejčastějších chyb, se kterými se na českých a moravských svatbách můžeme setkat. U vás to tak být rozhodně nemusí.

Chyby na svatbě
Chyby na svatbě
  1. Příliš obecné údaje

    – největší chybou svateb bývají příliš obecné instrukce. Například je oznámeno, že svatební obřad se bude konat „před polednem“. Kolik to přesně je? V 11.00? Nebo v 11.55? Buďte v uvádění časových údajů naprosto konkrétní. Dalším faux pas může být, pokud na jmenovkách s pozvanými hosty uvedete jen křestní jména. Nedej Bože, aby pak na svatební hostinu dorazilo více Janů, Františků, Václavů, Marií nebo Terez. Raději uvádějte jméno i příjmení. Zabráníte tak zbytečným zmatkům.

  2. Hudba z cédéčka  – nedopusťte, aby se na svatbě tančilo z obyčejného CD přehrávače a z cédéček, které jste vyhrabali z palubní desky vašeho auta. Ještě horší variantou je, že si hosté přinesou svoje vlastní cédéčka a začnou je libovolně pouštět. Svatba je váš den. Hudbu proto pečlivě naplánujte podle vašich představ. Ideální je pozvat k tomu svatebního DJ – profesionála, který se dokonale postará o hudební program celého odpoledne i večera až do ranních hodin.
  3. Čekání u oběda – po svatebním obřadu má následovat společné i soukromé focení svatebčanů a ženicha s nevěstou. Nemělo by být ale příliš dlouhé. Pamatujte na to, že se svatební hosté přesouvají ke společnému. Přestože hosté musí počítat s tím, že dorazíte k obědu jako poslední, nenechte na sebe čekat příliš dlouho. Mohlo by to zbytečně zkalit pozitivní dojem z vaší svatby.
  4. Přáníčka a jejich čtení – přestože se těšíte na čtení všech přání, které jste ke svatbě dostali, nečtěte je v rámci společného programu. Mohlo by to být nudné a hosty by to mohlo přestat bavit. Navíc, přání jsou určena výhradně vám a tak byste o jejich obsahu měli vědět hlavně a pouze vy.

5.Placení za alkohol

– Není horšího překvapení pro hosty, když se u baru dozví, že se za alkohol platí. Pamatujte, že mnozí hosté dorazili z dálky, jiní vám možná dali peníze a tak se hodí, aby byl po celou dobu svatby zajištěn kvalitní gastro servis. Ježíše Krista proměňujícího vodu za víno asi po ruce nebudete mít. Proto se předem rozhodněte, zda alkohol na svatbě budete podávat, a pokud ano, zajistěte jeho dostatečné množství.

6.Nucená zábava – další častou chybou je nutit k zábavě na svatebním odpoledni naprosto každého. Zábavu určitě naplánujte, moderátora rovněž, ale nedělejte z každé hry nepříjemnou povinnost pro všechny. Nechte hosty, ať se připojí. Začněte sami a nadchněte druhé, ať se k vám připojí.

7.Pozor na otravy – nedovolte, aby svatební zábavu pokazil někdo z hostů, kdo nezná míru alkoholu. Takové lidi na svatbu buď nezvěte nebo je dostatečně dopředu upozorněte, že si nepřejete, aby vám váš svatební den pokazili svým výstupem. Mějte po ruce i někoho, kdo vám s takovými otravnými hosty laskavě, ale pevně pomůže.

8.Nezapomeňte na výslužku– pokud někteří hosté odjíždějí už v průběhu odpoledne, kdy je zábava ještě v plném proudu, nezapomeňte připravit balíček s výslužkou. To neznamená, že se jako ženich nebo nevěsta musíte pokaždé uvolnit a omluvit ze zábavy, když někdo odjíždí. Požádejte družičku, maminku nebo nějakou kamarádku, aby se o předání výslužky vždy postaraly. A připravte raději o trochu balíčků víc, než kolik máte hostů v seznamu. Nenastane pak trapná situace, že byste dvěma odcházejícím tetičkám mohli dát jen jeden balíček. Připraveným štěstí přeje. Chyby na svatbě se vám tak obloukem vyhnou.

Chyby na svatbě

Více o autorovi ZDE:

FcB