Svatba je posvátná a výjimečná událost. Je to den plný emocí, které si zaslouží sdílení. Emocí nejen na straně ženicha a nevěsty, ale i na straně vás jako svatebních hostů. Moudrý král Šalomoun jednou řekl: „Je čas plakat a čas se smát.“ Svatba rozhodně patří mezi dny, při kterých byste se měli radovat, i když vám tu a tam nějaká slza radosti ukápne.

Tradičním vyjádřením radosti spojené s uzavřením manželství blízkých osob je svatební přání. Jak to udělat, aby vaše svatební přání nebylo tuctové a nudné? Na co myslet a čeho se na druhou stranu rozhodně vyvarovat? Jak připravit originální svatební přáníčka? Připravili jsme pro vás tipy jak na to. Nechte se inspirovat.

Text přání

svatební přání

Největší starosti si pravděpodobně děláte s obsahem. Přirozeně hledáte něco, co nebude příliš obecné a fádní, a bude co nejvíce odrážet vaši osobnost a vaše city k novomanželům. V obchodech obvykle narazíte na řadu předepsaných přání. Pro někoho to může být pohodlná cesta, jak svatební přání vyřešit. Pamatujte ale na to, že předtištěné přání se hodí pouze v případě, že si s ženichem a nevěstou nejste blízcí. Pro někoho, s kým se přátelíte, byste měli připravit přání osobní. Ačkoliv je nejlepší předat svatební přání v den svatby, může se stát, že se ze závažných důvodů nebudete moct svatby osobně zúčastnit. Pak by vaše svatební přáníčko mělo dorazit maximálně několik týdnů po svatbě.

Co konkrétního se dá na svatební blahopřání napsat? Nejprve si ujasněte, jak by mělo vaše přání na ženicha s nevěstou zapůsobit. Co byste si přáli? Podle toho se můžete rozhodnout, jaké přání napíšete. Oblíbené a zároveň nejzajímavější bývají následující tři možnosti:

Když chcete novomanžele rozesmát

Svatba bývá dnem, kdy mohou novomanželé cítit stres z mnoha úkolů i odpovědnosti. Může být skvělým nápadem dát si cíl je pobavit a stres trochu uvolnit. Pokud chcete ženicha s nevěstou rozesmát, vyzkoušejte například:

  • vtipné citáty a verše,
  • vtipné fotografie nebo ilustrace.

Tip: Pamatujte na to, aby vtipné citáty a obrázky nebyly vulgární. Svatba je výjimečnou událostí, a tak si zaslouží uchovat se neposkvrněná vulgaritami.

Když chcete novomanželům něco připomenout

Rodiče nebo prarodiče mají nejen právo, ale i potřebu ženichovi a nevěstě něco důležitého připomenout. Může jít o poslední vybídku obvykle pramenící z velmi blízkého a důvěrného vztahu k nim. Jak na to? Vyzkoušejte například:

  • citát někoho moudrého – často se používají výroky slavných nebo citáty z knihy Bible
  • napište danou moudrost sami za sebe od srdce – netrapte se stylistikou, ale piště tak, jak to cítíte.
svatební přání

Když chcete novomanžele chytit za srdce

svatební přání

Někdy můžete cítit potřebu zasáhnout ženichovy a nevěstiny emoce. Napsat něco, co je doslova vezme u srdce. Vzkaz od srdce k srdci. Cílem takových přání je vrýt se do vzpomínek a ujistit o opravdovosti vašeho přátelství. Co byste mohli napsat? Například:

  • popište své emoce s otevřeností – nebojte se vystihnout to, co a jak na vás pozitivně působí,
  • kombinujte citáty a přísloví slavných s vaším osobním pocitem – jako motto napište citát někoho z moudrých a doplňte ho svým osobitým vyjádřením náklonnosti k ženichovi a nevěstě.

Obálka svatebního přání

Stejně jako u textu, může být i obal neboli titulní obálka svatebního přání vzbudit konkrétní emoce. Svatební přání by tedy svým vzhledem mělo korespondovat s tím, co píšete a přejete uvnitř. Můžete se rozhodnout například z následujících tipů:

  • Vtipné svatební přání – nemalujte spolu s malými dětmi obrázek muže a ženy nebo ženicha a nevěsty. Nemusí jít o nic dokonalého, naopak, čím nedokonalejší, tím vtipnější a originálnější.
  • Originální svatební přání – vymyslete něco naprosto ojedinělého, například text přání vypálený do dřeva, nebo text napsaný voskem na papír, který musí ženich s nevěstou nejdříve opatrně opálit na přímém ohni.
  • Luxusní svatební přání – další možností je vyhnout se všem emocím a originalitě a vsadit na luxus a čistý design. I to může být cesta k zajímavému a nezapomenutelnému svatebnímu přání.

Pamatujte, že nejdůležitější věcí, jakou by mělo každé svatební přání obsahovat, je osobní vzkaz od vás. Proto se nenechte ničím omezovat, dejte své fantazii zelenou a věnujte ženichovi a nevěstě odraz vaší osobnosti včetně jejích citů.

svatební přání