Kdo našel dobrou manželku, našel poklad

…“, pronesl už před více než dvěma tisíci lety moudrý král Šalomoun. Pokud jste si jistí, že jste tu pravou našli i vy, čeká vás klíčový moment, breakpoint vašeho dosavadního vztahu – požádat svoji vyvolenou o ruku. Jak požádat o ruku podle etikety? Jakých chyb se podle žen muži nejčastěji při této chvíli dopouštějí? Co vám může pomoct, abyste nic nepokazili?

Co říká tradice a etiketa

Přestože je žádost o ruku soukromou záležitostí a do značné míry záleží na vás, jak celou věc pojmete, existují určitá doporučení, které by si muži měli alespoň přečíst před tím, než ženu o ruku požádají.

Všeobecně vžitou tradicí je, že o ruku žádá muž ženu. Při požádání o ruku by měl muž ženě dát zásnubní prsten. Ideálně s drahým kamenem, který odpovídá jeho finančním možnostem. Etiketa rovněž upozorňuje na pokleknutí na koleno. Muž tím vyjadřuje ženě úctu a pokorně ji zve do společného života pod svou ochranu.

Pokud žena s vaší nabídkou souhlasí, následuje třetí, neméně důležitý krok. Snoubenec se musí vydat za rodiči jeho budoucí nevěsty a požádat o ruku i je. Při této příležitosti zpravidla osloví otce a o ruku jeho dcery požádá. Rozhodně by neměl zapomenout přinést dvě kytice a něco dobrého pro budoucího tchána. Větší kytice patří vyvolené, menší její mamince.

Jak požádat o ruku
Jak požádat o ruku

Nejčastější chyby

V otázce, jak požádat o ruku svou vyvolenou, dělají podle žen muži nejčastější chyby v těchto ohledech:

 • Nejhorší chybou je, když muž nepočká na odpověď své vyvolené. Když jí rovnou předá prstýnek, navlékne jí ho, ale vlastně vůbec neví, zda s nabídkou ke sňatku bude souhlasit. Muž by měl uctivě a pokorně vyčkat na jasné a srozumitelné vyjádření.
 • Jednoznačně další velkou chybou je, když muž žádá o ruku pod vlivem alkoholu. Přestože může jít o stresující chvíli, muž by ji neměl ničím pokazit, a to se v případě alkoholu může rychle stát.
 • Muži by si měli také dávat pozor na ušpiněný zásnubní prsten. Pokud je ohmataný a nevyleštěný, celé výjimečné chvíli to ubírá na posvátnosti a kráse.
 • Další velmi frekventovanou chybou žádajících mužů bylo špatně zvolené místo. Ženy milují romantiku. Dejte si proto záležet na tom, aby místo, kde ji požádáte o ruku, bylo romantické – pro ni romantické. Přemýšlejte o tom, jaká místa miluje, co ráda dělá, kam si přeje se podívat. Nebojte se zainvestovat do toho, abyste se na to místo společně dostali.
 • Udržte tajemství, že ji chcete požádat o ruku. Nikdy jí to dopředu neříkejte. Věta ve smyslu „příští týden pojedeme na hory, chci tě požádat o ruku“, je naprosto katastrofálním přešlapem. Pamatujte, že ženy milují překvapení.
 • Při žádosti o ruku by z vás žena neměla cítit, že jste k tomu byl donucen. Nenechte se k žádosti dotlačit. Je to stejné, jako byste ženě řekli: „Tak já tě teda budu milovat, no.“ Stůjte si za svým rozhodnutím. Musíte věřit tomu, co říkáte. Musíte být hrdí, že to děláte.
 • Poslední chybou, kterou se muži dopouštějí, je kopírování žádosti o ruku od svých kamarádů. I zde platí, že takový přístup ženu spíše urazí. To není výjimečná, že byste ji požádali sami svým osobitým způsobem? Nekopírujte pocity druhých. Buďte sví.

Pomoc pro muže

Abyste svoji žádost zvládli bez velkých problému a zbytečného stresu, vyzkoušejte následující 4 tipy. Třeba v nich najdete inspiraci i pro svoji žádost o ruku.

 1. Najděte si spojence mezi blízkými kamarádkami nebo příbuznými své vyvolené. Pokorně se poraďte s tím, na co si dát pozor. Nenechte druhé rozhodovat za vás. Pravdou je, že „v množství rádců je záchrana.“
 2. Pokud jste nesmělý, najděte místo, kde se budete cítit příjemně a soustředěně. Může jít o nějaké klidné a romantické místo v parku, ve městě, na vesnici nebo v soukromí bytu.
 3. Zapomeňte na sáhodlouhé proslovy o lásce. Řekněte to, co opravdu cítíte. Tři, čtyři věty jsou často silnější než několikaminutový proslov.
 4. Žádost o ruku správně načasujte. Pokud jste teď v období, kdy vy nebo vaše vyvolená něco závažného řešíte, vyčkejte s tím, až do klidnější doby. Nic vám neuteče. Vaše empatie a pochopení určitě budou oceněny. Otázku, jak požádat o ruku, budete moct déle promyslet.
Jak požádat o ruku

Více o autorovi ZDE

FCB