Kapela na svatbu patří

Hudba i tanec odnepaměti patří k projevům, kterými se člověk baví a vyjadřuje své emoce. Proto je naprosto přirozené, že by se hudba s tancem měly objevit i na svatební zábavě. Jak je to se živou hudbou? Jaké jsou její výhody? A kolik to bude stát? Pokud vás otázka „kapela na svatbu cena“ zajímá, máme pro vás několik praktických tipů. S některými z nich můžete výrazně ušetřit.

Kapela na svatbu
Kapela na svatbu

Živé kapely v Česku

Živá kapela ke svatbám patřila odjakživa. V dobách před vynálezy magnetofonů a zvukové aparatury totiž neexistoval jiný způsob, jak si na svatbě zatančit než pozvat živé hudebníky. To už dnes ale neplatí. V České republice se například podle průzkumu na webovém portálu svatbona.cz živá kapela volí u 23 procent svateb. V 15 procentech svateb se živá kapela objednává jen pro svatební zábavu, v 19 procentech naopak jen u slavnostního ceremoniálu svatebního obřadu. Živá hudba má tedy v českých zemích stále své zastoupení.

Výhody a nevýhody živé kapely

Jaké jsou plusy a mínusy živé kapely na svatební zábavě? Všechny následující body možná ženich s nevěstou vnímají individuálně, takže to, co je pro jednoho výhodu, může být pro druhého nevýhodou. Proto je klíčové, aby si otázku volby kapely na svatbu rozhodli především ženich s nevěstou.

Možné plusy

Mezi často zmiňované plusy živé svatební kapely patří následující body:

  • jedinečná atmosféra v kombinaci živé hudby a obecenstva,
  • zábava na svatbě má více slavnostnější styl,
  • celkový dojem ze svatby.

Možné mínusy

Pokud bychom se měli zaměřit na mínusy živé kapely na svatbě, pak bychom museli zmínit asi jen jediný a hlavní nedostatek, a tím je:

  • cena – je řádově mnohonásobně vyšší než například u svatebního dj, navíc musíte zajistit pro hudebníky občerstvení a nápoje (často i alkoholické).
Kapela na svatbu

Na co nezapomenout

Pokud jste se pro živou kapelu na svatbě rozhodli, na co byste určitě neměli zapomenout? Pamatujte na následující nezbytnosti:

Předem se dohodněte na hudebním žánru

Jde o naprosto zásadní věc, bez které může dojít k nepříjemnému zjištění, že živá kapela vlastně hraje jen styl, který se vám nelíbí. Proto je dobré se o hudebním žánru informovat s dostatečným předstihem. Požádat můžete i o konkrétní playlist jednotlivých skladeb.

Ujistěte se o profesionálním vystupování

Druhým důležitým požadavkem, který byste na živou kapelu měli mít, je profesionální vystupování po celou dobu konání svatební zábavy. Obvykle platí, že by muzikanti neměli příliš konzumovat alkohol. Ujistěte se, že nedojde k nějakému faux pas.

Požádejte o reference

Nebojte se požádat živou kapelu o konkrétní reference z předchozích svateb nebo jiných událostí. Nespokojte se jen s tím, že vám to řeknou obecně. Žádejte o konkrétní jména a možnost si to ověřit. Profesionální živá kapela vám danou informaci velice ráda sdělí.

Vnímejte osobní sympatie s kapelou

Stejně jako u svatebního dj, i u živé kapely jsou nezbytně nutné osobní sympatie ke kapele. Jedině tak bude spolupráce příjemná a bezproblémová.

Kolik to bude stát

Pokud vás zajímá otázka „kapela na svatbu cena“, počítejte s obvyklou sazbou tří až pěti tisíc za hudebníka za večer. Pokud si tedy pozvete pěti člennou kapelu, cena se bude pohybovat v rozmezí od patnácti do dvaceti pěti tisíc korun.

Kapela na svatbu
Nejčastější chyby na svatbě bez dj

Svatební dj

Přejete-li si ušetřit, může být skvělým rozhodnutím objednat si svatebního dj. Jeho služby jsou profesionální a dokáže v mnohém nahradit živou kapelu, a přitom příjemně šetřit vaše finance. Jaké jsou výhody spolupráce se svatebním dj? Patří mezi ně například následující:

  • zajímavá cena,
  • široký hudební repertoár,
  • možnost zvolit si konkrétní skladby, které by živá kapela nemusela dokázat zahrát,
  • světelná show
  • možnost požádat svatebního dj i o moderování celého zábavného odpoledne.