Svatba je jedním z nejdůležitějších a nejradostnějších dnů v životě. To platí nejen pro ženicha a nevěstu, ale většinou i pro jejich blízké a ostatní pozvané svatebčany. Proto by volba hudby měla odpovídat tomu, v jaké atmosféře si novomanželé svatbu přejí. Velkou pomocí jim v tom může být profesionální svatební dj.

Jaká hudba se pro svatbu hodí nejvíce? V jakém hudebním stylu je nejlepší pojmout svatební obřad i následnou zábavu? Žádný univerzální návod na to neexistuje, ale ženich a nevěsta se mohou rozhodnout na základě zvážení všech pro a proti obou variant. Nebo mohou oba styly zkombinovat. Tady jsou ty hlavní výhody klasické i moderní hudby na vaší svatbě.

Klasická nebo moderní hudba
Klasická nebo moderní hudba
Klasická nebo moderní hudba

Výhody klasické hudby

Klasická hudba se při svatebních obřadech stále těší vysoké oblibě. Proč to tak je? Mezi její nesporné výhody patří zejména ty následující:

Tradiční elegance

Klasická hudba přináší do svatebního dne dojem elegance a tradice. Živý orchestr nebo smyčcový kvartet mohou dodat události vznešenost a dojemnost.

Romantika

Klasická hudba často zahrnuje skladby, které jsou v podvědomí posluchačů spojeny s romantikou. Průvod nevěsty, první tanec nebo svatební proslovy mohou být právě takovým vhodným okamžikem pro tóny klasické hudby.

Akustika

Jednou z velkých výhod klasické hudby je fakt, že krásně zní v historických prostorách kostelů nebo zámků. To může zásadně ovlivnit a pozvednout celkový dojem ze svatby.

Tip: Mezi top nejvíce oblíbených skladeb klasické hudby patří například Pochod nevěsty od Wagnera, Pochod dánského prince od Jeremiaha Clarka, Canon in D od Pachelbela, Vltava od Bedřicha Smetany, An English Suite od Huberta Parry, Prelude in C Major od Bacha, Thais – Méditation od Julese Masseneta nebo Ave Maria od Franze Schuberta. Veškeré tyto svatby vám dokáže zahrát i profesionální dj na svatbu.

Výhody moderní hudby

I moderní hudba nabízí své nezpochybnitelné výhody, které ženich s nevěstou mohou vzít v úvahu, zejména stará-li se o ní svatební dj. Těmi největšími výhodami jsou:

Velká rozmanitost repertoáru

Svatební dj nabízí ohromnou škálu nejen samotných hudebních žánrů, ale i jednotlivých písní. Můžete si vybrat z klasiky, popu, rocku, hip-hopu, elektronické hudby nebo mnoha dalších stylů. Tato pestrost vám umožní přizpůsobit hudbu do detailu vašim osobním preferencím a vkusu.

Živá hudba

V případě využití svatebního dj můžete počítat s živým mixování hudby, což vytváří dynamickou a interaktivní atmosféru pro celou svatební zábavu. Dj může jednotlivé skladby přizpůsobit momentální náladě hostů, což je v případě předem připravené hudby na různých nosičích dost obtížně dosažitelné.

Spontánní flexibilita

Svatební dj může velmi snadno reagovat na různé spontánní situace během svatebního dne. Může se například změnit rychlost nebo nálada hudby nebo zahrát fanfára, chce-li někdo říct něco vtipného nebo naopak vážného.

Přizpůsobivost

Výhoda moderní hudby v pojení svatebního dj spočívá i ve schopnosti vytvoření hudebního play listu na přání. Ženich a nevěsta si tak mohou dopředu domluvit konkrétní skladby, které by na jejich velkém dnu neměly chybět.

Klasická nebo moderní hudba
Klasická nebo moderní hudba
Klasicka nebo moderni hudba

Nebojte se kombinovat

Ať už jste zastánci klasické nebo moderní hudby, své místo si může najít každá z nich. Někteří například volí klasické tóny pro vlastní svatební obřad a na následnou svatební párty už jedou na vlnách moderní hudby. V takovém případě je nejlepší volbou využít služby profesionálního a zkušeného svatebního dj. Svatební dj může zásadně přispět k tomu, že se na vaši svatbu bude hodně dlouho vzpomínat. A o to přeci jde. Sama Bible totiž říká: „Raduj se s manželkou svého mládí.“