Romantický zámek Hrubá Skála se nachází v Českém ráji. Stojí na pískovcových skalách a obklopují ho husté zelené lesy. Tato krásná památka v současnosti slouží jako hotel a konají se zde různé kongresy a svatby. V sobotu 28.9.2019 jsem na jedné takové byl a musím říct, že to pro mne byl naprosto jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Za sebou mám stovky odehraných svateb, byl jsem na různých místech s různými lidmi, ale takovou svatbu jsem ještě nikdy nezažil

Již po první emailové komunikaci se snoubenci jsem si říkal, že tato svatba bude opravdu jiná. Když mi na schůzce Eli a Laco sdělili harmonogram svatebního dne a co všechno ode mne očekávají, byl jsem trochu překvapený, ale byla to výzva a posléze také další cenná zkušenost.

Hrubá skála

hrubá skála
Hrubá skála

Noc na Karlštejně ožívá !

Každý určitě viděl známý český film Noc na Karlštejně s Vlastimilem Brodským a Janou Brejchovou v hlavních rolích. A přesně v takovém duchu se nesla celá svatba, která se chvílemi jevila spíše jako divadelní představení . Nevěsta jako jediná měla tradiční bílé svatební šaty. Naopak ženich, družičky a všichni hosté byli oblečeni do středověkých kostýmů, které se v té době nosily. Někteří svatebčané dostali i nějakou roli, které se pak s radostí zhostili. Dokonce i já jsem byl požádán, abych se zapojil a po celý den byl za DJ na svatbu – šaška . Dostal jsem skvěle padnoucí kostým a kromě pouštění středověkých písní jsem, jako správný šašek, musel bavit hosty a samozřejmě moderovat celý den. Musím se ale přiznat, že i samotné moderování mi dalo trochu zabrat.

Moderování je součástí mé práce. Jsme zvyklý moderovat akce všeho druhu, nicméně na této svatbě „klasické“ moderování nestačilo. Vzhledem k tomu, v jakém duchu se celý svatební den nesl, tak i způsob moderování jsem musel přizpůsobit dané situaci. Byl jsem rád, že mi Eli a Laco pár dní před svatbou poslali scénář, jak by si mé mluvení do mikrofonu představovali. Díky tomu jsem se mohl alespoň trochu připravit a vypilovat středověký jazyk 

Zajištění techniky a příprava

Zámek Hrubá Skála je velice rozsáhlý komplex, který měli snoubenci téměř celý pronajatý. I když mám poměrně slušnou zásobu špičkové techniky a dokážu nazvučit i velké svatby a prostory, tak v tomto případě na to má aparatura nestačila. Bylo nutné nazvučit zahradu, kde se konal obřad za doprovodu živé akustické hudby. Dále první a druhé nádvoří pro reprodukovanou hudbu + techniku pro 11ti člennou kapelu a nakonec Valdštejnský sál pro 110 hostů. Musím říct, že jsem byl moc rád za svoji poměrně velkou dodávku, do které jsem, ač mě to stálo trochu kreativního přemýšlení, nakonec i všechno naskládal .

Ve spolupráci s mým kolegou zvukařem, jsme se v ranních hodinách pustili do příprav a práce. Nedokážu ani spočítat, kolik km jsme za ten den nachodili a jak velké množství kabelů a techniky jsme po celém komplexu rozmístili a zapojili.

Hrubá skála
Hrubá skála

Obřad a svatební program

Svatební obřad ve 12h odstartovali trubači troubením na trumpety. Na obřadním místě v zahradě byla připravená středověká skupina Elthin, harfistka, mnich a samozřejmě nechybět ani skutečný pastor . Jako překvapení si snoubenci pro své hosty během obřadu připravili a sehráli tajnou divadelní scénku se šermíři. Po vtipně sehraném představení následovalo pastorovo kázání a za romantických tonů harfy si nevěsta s ženichem řekli své svatební sliby, které zakončili polibkem. Na prvním nádvoří byl pro novomanžele připraven kočár, který je odvezl na druhé nádvoří, kde proběhla korunovace manželského „královského“ páru. Za zmínku stojí, že korunovace proběhla opravdu se vším všudy. Nechyběli šermíři, purkrabí, plášť, žezlo ani jablko. Celou korunovaci i následné gratulace provázeli skladby skupiny Elthin a fanfáry trubačů.

Ve 13.30h začaly z reprobeden znít na prvním nádvoří a ve Valdštejnském sále první středověké písně. Jak jsem psal již v úvodu, práce DJ většinou obnáší i moderování. Klasické uvítání hostů typu: „Vážení hosté, vítám Vás na svatbě Elinor a Laca“ se ale nekonalo. Nevítal jsem svatebčany, ale „urozené dvořany“, nebyl jsem DJ Radek, ale „velectěný šašek královny Elirondy a krále Lacildura“ . Takovým stylem jsem moderoval prakticky celý den. Když si teď na některé okamžiky vzpomenu, musím se smát.

Po svatební hostině proběhlo na nádvoří další krátké představení, po kterém následovala výuka středověkého tance a volný program, který zahrnoval focení u pana Zbrojnoše, žonglování, prohlídku kostymérny a ty odvážnější si mohli vyzkoušet mučící nástroj u cimbuří.

Hrubá skála
Hrubá skála

Svatba v latinsko-amerických rytmech

Úderem 18té hodiny první novomanželský tanec odstartoval večerní taneční party, která se nesla v latinských rytmech. Musím podotknout, že Eli a Laco jsou nejen skvělými tanečníky a herci, ale jsou to také výborní zpěváci a hudebníci, což předvedli při následném společném pěveckém vystoupení. Následoval raut a házení kytice.

S přicházejícím večerem přišla na scénu 11ti členná kapela Mezcla orquesta, jedna z nejlepších kubánských kapel v České republice. Po 22h přišla sladká tečka v podobě krájení svatebního dortu. Do půlnoci zněli v sále a na nádvoří polka, salsa, bachata a disko. Stihli jsme i oblíbený manželský kvíz.

Před půlnocí jsme se všichni přesunuli na nádvoří, kde probíhal slovenský svatební zvyk čepčenie. Následovalo další krátké divadelní představení a překvapení pro hosty v podobě ohnivé show. Taneční párty pokračovala až do pozdních ranních hodin za zvuků latinskoamerických hitů, disco a písniček na přání.

Pro mne to byla naprosto výjimečná a tak trochu bláznivá svatba, kterou asi jen tak nějaká nepředčí. Jsem moc rád, že jsem měl tu čest pracovat pro tak milé lidi, kterými Elinor a Laco bezesporu jsou a děkuji, že jsem to byl právě já, koho si na svůj jedinečný den vybrali.