Přírodní svatba

Podívej se hluboko do přírody a pak všechno lépe pochopíš.“ To jsou slova německého fyzika a vědce Alberta Einsteina. Není pochyb o tom, že příroda k člověku patří. Vzbuzuje v nás klid, navozuje atmosféru domova, pomáhá nám lépe poznat sebe sama. Koneckonců i prarodiče Adam s Evou byli umístěni do rajské zahrady a Stvořitel jim řekl: „Buďte plodní a množte se, naplňte zemi a podmaňte si ji.“

Jste-li přirozenými milovníky přírody, neváhejte a naplánujte svou svatbu přímo uprostřed ní. Přírodní svatba se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Co všechno k přírodní svatbě patří? Vkus se nedá nařídit, ale přesto vás následující podněty možná obohatí.

Podstata přírodní svatby

Co je podstatou přírodní svatby? Jak už bylo řečeno, je to splynutí a propojení s přírodou, s přírodními materiály a jejich krásou i vůní. Jednou z hlavních věcí, která by na přírodní svatbě nikdy neměla chybět, jsou květiny. Množství květin. Stejně tak svatbu okrášlí i použití mechů, kapradin, listů, kaštanů nebo šišek a kamenů. Zkrátka všeho, co s přírodou přímo souvisí.

Přírodní svatba
Přírodní svatba

Jak zvolit místo

Jaké místo je pro konání přírodní svatby nejlepší a nejvhodnější? Zatímco svatba v lese by se v lese opravdu měla konat, přírodní svatba nutně nevyžaduje, abyste byli na rozkvetlé louce nebo uprostřed džungle. V tuzemských podmínkách bývají nejběžnějšími místy konání přírodní svatby například staré nebo rekonstruované stodoly, farmy, statky nebo zahrady. Prostředí takových míst je v souladu s přírodou, je zpravidla tvořeno přírodními materiály a ničím neruší slavnostní a jemné pojetí přírodní svatby.

Plánujete-li přírodní svatbu, můžete samozřejmě zamířit i přímo do přírody samotné. Může jít kupříkladu o pláže. Buď můžete vycestovat na nějaké exotické místo v zahraničí nebo se můžete porozhlédnout po některé z českých pískových pláží. V tuzemsku jich je spousta, ať už u oficiálních koupališť, jezer, zatopených lomů nebo rybníků. Velké oblibě se těší i louky. Jde o romantické místo, kde se budete nacházet v samotné náruči přírody. Než tuto variantu zvolíte, ujistěte se, zda a případně kolik pozvaných hostů trpí na sennou rýmu nebo jinou alergii. Ze svatebního obřadu by se mohla snadno stát „třída“ nastydlých lidí.

Dekorace a výzdoba

Jak již bylo řečeno, na přírodní svatbě se nešetří všelijakými materiály mající svůj původ právě v přírodě. V jakých barvách by dekorace a výzdoba měla být? Pamatujte na to, že přírodními barvami jsou především bílá, béžová, hnědá, žlutá, zelená nebo bordó. Stejně tak dobře zvolte a použijte hlavní přírodní materiály, kterými jsou sklo, dřevo a kov.

Pokud jde o výzdobu, atmosféru přírodní svatby dokonale podpoří například proutěné košíky s ovocem, svítilny, rustikální ptačí klece nebo kovové konve s květinami. Přírodní svatba rovněž snese sklenice nebo skleněné láhve omotané přírodním provázkem a ozdobené různými doplňky jako jsou třeba knoflíky.

Přírodní svatba
Přírodní svatba

Přírodní pozvánka

O tom, že plánujete svatbu v přírodním stylu, můžete vkusně informovat už samotnou svatební pozvánkou. Může být na ní nalepená slaměná mašle nebo sušená květina. Pokud vás čeká svatba na podzim, můžete už dopředu posbírat a usušit krásné a barevné druhy listí, na které pozvání napíšete. Jde o jemné a skromné pojetí, ale právě takové je v přírodě nejběžnější. Na pozvánce se můžete zmínit i tom, zda je i zajištěn dj na svatbu.

Nejvhodnější květy

Co se výběru použitých květů týče, vždy jde především o to, v jakém ročním období se svatba bude konat. Například na jaře je vhodné pro výzdobu použít jemné růžové růže nebo světle či tmavě zbarvené šeříky. V letním období to mohou být pšeničné nebo ječmenné klasy, makovice nebo bílé kvítí. Podzim si říká o použití dýní, ořechů, listů nebo šípků. A v zimě je pak nejlepší použít bílé kvítí, cesmínu, šišky nebo jehličí.

Přírodní svatba
Přírodní svatba