Když na svatbě mluví tatínek ženicha
Jedno norské přísloví říká: „Jeden otec je lepší než sto učitelů.“ Není proto divu, že na svatbě jsou těmi nejočekávanějšími proslovy právě proslovy otců – otce nevěsty a otce ženicha. Jak by měl proslov otce ženicha vypadat? Kdy by měl být pronesen? Jak by měl být dlouhý? A co se od něj očekává?


Kdy přichází na řadu
Kdy by měl proslov otce ženicha zaznít? Jak už bylo řečeno, proslovy obou otců, jak nevěsty, tak ženicha, jsou jedněmi z nejdůležitějších. Na řadu proto přichází ve chvíli, kdy jsou všichni hosté přítomní u svatební tabule. Jako první je na řadě proslov tatínka nevěsty, vzápětí po něm pak proslov tatínka ženicha.
Po prvním přípitku, který se obvykle koná po proslovu otce nevěsty, přichází na řadu proslov otce ženicha. Někdy bývá zvykem, že se s jeho proslovem vyčkává až po prvním chodu svatební hostiny. Ať tak, či onak, důležité je, aby otec ženicha věděl, kdy má začít mluvit.
Jak dlouhý by měl být
Jak dlouho by měl proslov otce od ženicha trvat? Neexistují žádná pevně stanovená pravidla, ale vzhledem k tomu, že jde o čas, kdy probíhá svatební hostina, proslov na svatbě by neměl trvat příliš dlouho. Ideální délka přednesu by se měla pohybovat mezi pěti až osmi minutami.


Jak na obsah
Co se od proslovu otce ženicha očekává? Co by měl obsahovat? I tady platí, že neexistují žádná pevně stanovená pravidla. Nejlepší je nechat mluvit srdce. Vztahy mezi tátou a syny bývají silné, a proto je na místě, aby se ani jeden z nich nestyděl za své city nebo společné zážitky. Otec ženicha může zavzpomínat na některé zemřelé příbuzné. Může vyprávět zážitky z dětství, klidně i ty humorné. Není lepšího proslovu než toho, při kterém lidé pláčou – smíchy i dojetím.
Proslov otce ženicha by měl obsahovat i přání pro novomanžele – pro syna a jeho nevěstu. Mělo by být spontánní, upřímné, originální. Příležitostí, kdy táta promlouvá ke svému synovi při tak slavnostní události, totiž mnoho není.