O svatbě v květnu se traduje mnoho pověr, o kterých jste se jistě už něco doslechli „Svatba v máji, do roka máry“ případně „nevěsta na máry“. Tyto pověry vznikly v 18.století, ale dnes už neplatí, i když pravdou je, že matriky v tomto měsíci stále zaznamenávají nejmenší počet uzavřených manželství za celý rok. Naopak největší nával bývá v průběhu června a o prázdninách.

Řeknu vám pár důvodů, proč uspořádat svatbu právě v květnu.

První květnový den neboli První máj je svátkem zamilovaných a začíná polibkem pod rozkvetlým stromem, nejčastěji třešní. Květen je měsícem lásky a zamilovaných, o tom už kdysi psal Karel Hynek Mácha ve své lyrickoepické skladbě Máj : „Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas“…

Svatba v květnu

Květnové počasí na svatbě

Květnové počasí začátkem měsíce může být ještě nevyzpytatelné, ale na druhou stranu, pršet může kdykoliv. Jaro bývá v květnu už v plném proudu, vše kolem nás kvete, příroda je krásně zelená, sluníčko svítí a příjemně hřeje. Romantická atmosféra je všudypřítomná, proto je tento měsíc ideální k pořádání svateb.

Svatba v květnu

V květnu je počasí stálejší a teplejší než to časně jarní a na druhou stranu se v šatech nebude potit jako v horkých letních měsících.

Jak jsem psal již na začátku, květen bývá na počet uzavřených sňatků oproti letním měsícům velmi chudý, což přináší velké výhody. Mezi největší výhody patří asi to, že i ta nejoblíbenější svatební místa bývají v květnu k dispozici. To samé platí na nejkrásnější svatební šaty, nejlepší fotografy, kameramany, profesionální kapely či DJ na svatbu. Podniky a dodavatelé na vás budou mít víc času a mohou se vám více věnovat. Vzhledem k tomu, že květen stále nespadá do svatební sezony, mohou vám na většině míst poskytnout i lepší cenu.

Za zmínku také stojí, že s podobnou pověrou se ve světě nesetkáme ba naopak, květen je velice oblíbeným měsícem pro pořádání svateb.

Má rada na závěr zní – Řiďte se především sami sebou a svatbu plánujte tak, jak se to hodí vám a vašim rodinám, dejte na svoje vlastní pocity a myslete především na to, co vám vyhovuje a máte rádi.