Radostné emoce

Jedno staré biblické přísloví říká: „Radujte se s těmi, kteří se radují.“ V životě člověka jsou okamžiky, kdy je taková radost nejen spontánní, ale i žádoucí. Svatba k takovým chvílím rozhodně patří. Jak gratulovat novomanželům? Na co při tom pamatovat? A jak vhodná gratulace k svatbě vypadá?

Svatební gratulace
Svatební gratulace

Jak gratulace probíhá

Všechny gratulace spolu se svatebními dary probíhají zásadně až v den svatby. Obvykle stojí novomanželé vedle sebe tak, aby nevěsta měla v levé ruce svatební květinu a pravou ruku měla volnou pro přijetí gratulace.

Svatební gratulace včetně drobných svatebních darů se zpravidla předávají ženichovi. Ten je následně předává svědkovi, který je umístí, respektive vystaví na předem stanovené místo. Co se svatebních přání týče, vystavují se na samostatné místo.

Tip: Pro jednotlivá svatební přání můžete umístit na viditelné místo speciální krabičku nebo box, do kterého se mohou vhazovat. Může mít například tvar poštovní schránky.

Jak zvolit text

Velmi důležitou součástí svatebních gratulací je samotný text. Pamatujte na přísloví: „Co na srdci, to na jazyku.“ Text svatebního přání má samozřejmě zrcadlit vaši osobu. Je ale vhodné, aby nebyl provokativní ani vulgární. Svatba je přeci jenom posvátnou událostí.

Tip: Pokud nevíte, co na přání napsat, nechte se inspirovat internetem. Je doslova plný různých klasických citátů i vtipných přání.

text gratulace
Svatební gratulace

Jaký zvolit motiv

Součástí svatebního přání je i jeho motiv neboli titulní strana. I zde platí, že by přání mělo co nejvíce odrážet poselství, které si přejete ženichovi a nevěstě sdělit. Proto vybírejte pečlivě. Může jít o fotografii, kresbu nebo nějaký vtipný motiv. Důležité ale je, aby to bylo něco z vás, nejen od vás.

Svatební gratulace je sice krátká, ale přitom velmi důležitá část samotné svatby. Rozhodně věnujte její přípravě dostatek času. Budete se pak skvěle „radovat se těmi, kteří se radují.“