svatební plán
svatební plán

O tom, že je svatební den dnem výjimečným a posvátným asi nikdo nepochybuje. Věděli jste ale, že ho můžete přivést téměř k dokonalosti? Jak? Tím, že dobře naplánujete svatební harmonogram. Už starověký král Šalomoun pravdivě napsal: „Plány pilného vždycky vedou k úspěchu, ale každého, kdo je ukvapený, čeká jen chudoba.“ Nenechte se ochudit tím, že byste nedostatečně, nebo dokonce vůbec, naplánovali vás svatební den. Jak takový harmonogram připravit? Kdy by měl vlastně obřad proběhnout? Dopoledne nebo odpoledne? Máme pro vás několik praktických návrhů.

Jak harmonogram připravit

Jak takový svatební harmonogram připravit? Na co nezapomenout? Inspiraci určitě můžete najít na svatbách, kterých jste se možná sami účastnili. Nebo se můžete podívat na nějaký svatební blog na internetu. Pokud si ale chcete harmonogram sepsat sami podle sebe a svých přání, pak je důležité začít plánovat ze správného bodu.

Co by mělo být výchozím bodem pro plánování svatebního harmonogramu. Jednoznačně to je samotný svatební obřad. Ať už se rozhodnete pro dopolední, polední nebo odpolední začátek obřadu, právě od něj můžete začít plánovat všechny další aktivity svatebního dne.

Proč je výhodné začít plánovat od svatebního obřadu? Protože u obřadu, který zpravidla probíhá na městském úřadě, v církevní budově nebo za účasti úředníka kdekoliv jinde, nebývá až tak časté, že by začal později. I když nějaké drobné zpoždění naberete, nemusíte se z toho stresovat. Dobře naplánovaný svatební harmonogram s tím bude počítat.

Dopoledne nebo odpoledne

Kdy by měl svatební obřad začínat? Dopoledne, v poledne nebo odpoledne? Odpověď je jednoduchá. Záleží to jen a jen na vás. Výhodou dopoledního obřadu je fakt, že nervozitu se svatebním obřadem spojenou budete mít rychle za sebou a o to dřív si užijete vše ostatní. Nevýhodou dopoledního obřadu je naopak kratší čas na přípravy spojené s nevěstou, ženichem i dalšími činnostmi.

To je naopak výhodou odpoledního svatebního obřadu. Máte dostatek času na veškeré přípravy. Stejně tak mají vaši vzdálení příbuzní a hosté prostor, aby bezpečně na svatbu dorazili. Nevýhoda svatebního obřadu pořádaného odpoledne je hlavně v tom, že budete nervózní delší dobu, než kdybyste měli obřad za sebou už dopoledne.

svatební harmonogram

Vzor svatebního harmonogramu

Co všechno by měl svatební harmonogram obsahovat? Pokud jste se rozhodli svatební program uspořádat dopoledne, mohli byste se držet následujícího rastru:

10:00 Svatební obřad

10:30 Gratulace ženichovi a nevěstě

11:00 Focení novomanželů i svatebních hostů

12:00 Drink a slavnostní zahájení svatebního oběda

13:30 Svatební dort a jeho krájení

14:00 Prostor pro svatební tradice (rozbíjení talíře a podobně)

15:00 Začátek moderování dj na svatbu a první novomanželský tanec

16:00 Prostor pro svatební hry

18:30 Večeře pro přítomné hosty

21:00 Taneční zábava dj na svatbu dle vkusu novomanželů

21.00 Večerní hry a tradiční prskavky

Jste-li naopak zastánci odpoledního svatebního obřadu, mohl by váš svatební harmonogram vypadat takto:

14:00 Svatební obřad

14:30 Gratulace ženichovi a nevěstě

15:00 Focení novomanželů i svatebních hostů

15:30 Svatební raut

16:00 Svatební dort a jeho krájení

17:00 Prostor pro svatební hry

18:00 Začátek moderování dj na svatbu a první novomanželský tanec

18:30 Taneční zábava dj na svatbu dle vkusu novomanželů

20:00 Večerní hry a tradiční prskavky

Při plánování svatebního harmonogramu je nejdůležitější věcí, aby se ženich i nevěsta shodli na klíčových bodech toho, co by chtěli během svatebního dne zažít. Od toho se pak bude odvíjet začátek svatebního obřadu i náplň dalších aktivit.