Svatba o něm není, přesto je zcela nenahraditelné pro celistvost této výjimečné události. Řeč je o svatebním oznámení. Ačkoli i v tuzemsku existují vášniví sběratelé svatebních oznámení, většina z pozvaných hostů ho považuje za jednorázovou, přesto nutnou věc. Jak by měla svatební pozvánka vypadat? Co by měla, a naopak neměla obsahovat? Jak vytvořit nejoriginálnější svatební oznámení?

Svatební oznámení
Svatební oznámení

Jak vybírat

Existuje nepřeberné množství různých druhů předloh. Mnohé z nich můžete zakoupit přes internet. Jiné, daleko luxusnější, vám nabídnou svatební agentury, ve kterých si je můžete i „osahat“.

Svatební oznámení lze vyrobit také na míru. Zvolíte si druh papíru, barevný odstín, motiv na titulní stranu a pak jen určíte, v jakém množství necháte svatební oznámení vytisknout. Nezapomeňte, že by oznámení mělo barevně ladit s celkovou výzdobou vaší svatby.

Někteří novomanželé se rozhodli vyrobit si svatební oznámení zcela sami nebo zapojit někoho z rodiny. Časově náročnější, ale vhodná příležitost, jak společně probrat seznam pozvaných hostů a zároveň se trochu zasmát, více se poznat a dělat něco společně.

Originalita nebo klasika

O tom, jaké svatební oznámení bude, rozhoduje především celkové pojetí svatby. Jde vám hlavně o eleganci a krásu nikterak rušenou extravagancí nebo přílišnou spontánností? Pak jednoznačně zvolte klasické, respektive elegantní svatební pozvánky. Investujte do kvality provedení, pečlivě vyberte samotnou obálku, dbejte na barevné sladění.

Pokud se shodnete na originalitě, snad i extravagance, připravte na to pozvané hosty už ve svatebním oznámení. Jděte netradiční cestou. Nemusíte přímo šokovat. Stačí, když zaujmete. Jednou z možností je, aby pozvánka na svatbu obsahovala fotku ženicha a nevěsty v jejich dětství.

Svatební oznámení

Jaký zvolit citát

Ke svatebnímu oznámení může patřit známý výrok nějaké osobnosti vztahující se k manželství nebo lásce obecně. Může jít dokonce i o krátkou báseň. Vybírat se dá ze stovek až tisíců různých úryvků na internetu. Předpokladem dobrého výběru je, aby svatební motto sedlo novomanželům. A aby šlo o myšlenku, pod kterou se oba rádi podepíší.

Co napsat a co ne

Přestože je svatební oznámení v zásadě volitelnou záležitostí ženicha a nevěsty závisející na jejich vkusu a přání, určitá pravidla pro sepsání pozvánky existují.

Nezbytností svatebních oznámení jsou jména snoubenců, místo a hodina konání svatby, datum svatby, adresa trvalého bydliště nevěsty i ženicha a případně i již zmiňované motto. V oznámení se může objevit i takzvaný dresscode neboli požadované oblečení. To, co naopak na pozvánce nemá být uvedeno, jsou tituly snoubenců před ani za jménem.

Ke svatebnímu oznámení můžete dodat i informaci o možnosti věnovat novomanželům svatební dary. Takové oznámení sdělte formou poděkování za účast a svatební dary do výslužek.

Co obálka

Výběr obálek závisí na novomanželích. Měl by barevně ladit s celkovým duchem svatby. Obálky by neměly být dominantnější než samotné oznámení v nich, ale zároveň by neměly působit příliš lacině a ledabyle. Vhodným řešením je výběr podle kvality a gramáže papíru. Oblíbenou alternativou je i ručně vyráběný papír. Svatbě to dodává punc opravdovosti a výjimečnosti.

Na samotných obálkách by mělo být tužkou poznamenané jméno, komu je pozvánka určena. To platí zejména tehdy, obsahuje-li oznámení i pozvánku na svatební hostinu a jmenovku pro pozvané.

Kdy svatební oznámení poslat

Kdy je vhodná doba na rozeslání pro svatební oznámení? Nejideálnější čas je alespoň dva měsíce předem. Oslovení hosté budou mít dostatek času na pečlivé naplánování si termínu svatby a na nákup vhodného dárku. Pamatujte, že oznámení by v nejkrajnějším případě mělo přijít alespoň třicet dnů předem.

Svatební oznámení