Hudba odjakživa neodmyslitelně patří k životu člověka. Německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven o ní řekl: „Hudba je vyšší zjevení jako veškerá moudrost a filozofie.“ A německý spisovatel a filozof Friedrich Nietzsche dodal: „Bez hudby by byl život nudou.“ Až už máte k hudbě jakýkoli vztah, její vliv na člověka je nezpochybnitelný. Jakých ohledů se to týká? A proč je právě svatební dj tak žádaným společníkem na svatbách?
Sedm faktů o vlivu hudby na člověka
Hudba má na život lidí větší vliv, než si možná naši předkové vůbec mysleli. Moderní věda a lékařství potvrdily, že hudba je dokonce součástí metabolismu člověka neboli jeho látkové výměny. Obsah té či oné skladby, její citový náboj, se jakoby dostává do poslední buňky našeho těla a silně na nás působí. V jakých ohledech konkrétně? Připravili jsme vás sedm základních faktů o vlivu hudby na člověka.
Ludwig van Beethoven
Fakt první: Příznivě působí na imunitu člověka
Imunoglobulin je protein, který je součástí našeho imunitního systému. Mezi jeho schopnosti patří zejména to, že dokáže včas identifikovat a následně odstranit nežádoucí bakterie a viry v těle člověka. Pensylvánská univerzita ve Spojených státech amerických potvrdila, že poslech oblíbené hudby zvyšuje hladinu imunoglobulinu až o 14 procent. Vědci z Británie a Německa ve svých průzkumech zjistili, že k jeho významné aktivaci stačí alespoň 50ti minutový poslech oblíbené hudby. Starověký král Šalomoun to trefně vystihl, když řekl: „Srdce, které je radostné, působí jako lék.“
Fakt druhý: Zlepšuje soustředěnost člověka
Je prokazatelné, že poslechem oblíbené hudby se zvyšuje koncentrace člověka na činnost, kterou právě dělá. Typickým příkladem takové pozitivně působící hudby jsou skladby Wolfganga Amadea Mozarta. Například v českém výzkumném centru CEITEC se zjistilo, že poslech Mozartovy sonáty K. 448 zlepšil krátkodobou schopnost analytického myšlení u dětí na druhém stupni základních škol a u vysokoškoláků.
Fakt třetí: Posiluje schopnost učení i paměť samotnou
Výzkumy z Univerzity JohnseHopkinse ve Spojených státech amerických jasně prokázaly, že hudba pomáhá k udržení si získaných informací. Právě proto, že ji tělo spojuje s pozitivními zážitky, schopnost mozku uchovat informace tak roste.
Tip: Vyzkoušejte pravdivost třetího tipu jednoduchým testem. Když se učíte, poslouchejte u toho svojí oblíbenou hudbu.
Fakt čtvrtý: Zmírňuje stres i svalové napětí
Čtvrtým faktem o pozitivním vlivu hudby na člověka je jeho schopnost snižovat hladinu stresového hormonu v těle. Doktorka Isabelle Peretzová z Centra pro výzkum mozku, hudby a jazyka při Montrealské univerzitě v Kanadě uvedla, že malá miminka zůstávala při poslechu hudby klidná až devět minut, zatímco při mluveném slovu je čtyři minuty.
Fakt pátý: Zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost člověka
Je známo, že rytmus obecně dokáže člověka vyburcovat k vysoké fyzické aktivitě a následně ho v ní udržet. Toho využívají i moderní muzikoterapeutické metody. Například u evropské hudby jsou nejúčinnější tonality (moll – smutná nebo dur – veselá) nebo melodičnost (klesající melodie vyvolává smutek, zatímco stoupající tóny radost). Těchto vlastností hudby využívá i dj na svatbu.
Fakt šestý: Pomáhá k lepší koordinaci těla
Při oblíbené rytmické hudbě se v našem mozku okamžitě aktivují části důležité pro koordinaci pohybů těla. Někteří vědci jsou zastánci toho, že právě za touto schopností mozku stojí tanec.
Fakt sedmý: Zmírňuje bolest
Některé studie z posledních let ukazují na pozoruhodnou souvislost mezi bolestí a hudbou. Při každodenním poslechu hudby po dobu alespoň jedné hodiny se lidem trpícím bolestí zad, kloubů nebo krku zlepšil jejich zdravotní stav až o dvacet procent.
Tip: Plánujete-li svatební nebo firemní oslavu, nezapomeňte na hudbu. Svatební dj vám může zprostředkovat terapii, při které dojde spontánně ke snížení vaší bolesti kloubů, jak bylo uvedeno výše.