Jak si budou novomanželé doma říkat aneb zamilované oslovování

Svatba je spojením dvou bytostí v jeden svazek. Odvěká biblická pravda říká: „Ti dva se stanou jedním tělem.“ Oscar Wilde k manželské lásce poznamenal: „Tajemství lásky je větší než tajemství smrti.“ A francouzská spisovatelka Oscar Sandová napsala: „V životě je jen jedno štěstí – milovat a být milován.“

Jedním z počátečních projevů zamilovanosti novomanželských párů bývá důvěrné oslovování toho druhého. Může jít o zdrobněliny, známé výrazy a někdy i docela netradiční vyjádření. Jaká jsou nejčastější přezdívky pro ženicha a nevěstu? A jako dlouho taková zamilovaná oslovování vydrží?

zamilovaná oslovování
Dj na event Radek Šiml

Nejčastější vyjádření, zamilované oslovení

Říkat si obyčejně Michaeli a Andreo není úplně obvykle. Jednak je to krapet studené a jednak to postrádá emoce vhodné a přirozené v době uzavření manželství. Ne, že by to nebylo možné. Popravdě to, jak si ženich s nevěstou budou říkat, je čistě jen a jen jejich věc. Nicméně nejčastější podoby oslovování mezi novomanželi jsou jiné. Jaké? Jedná se především o následující varianty oslovení:

Obměny křestního jména

Nejčastější zamilované přezdívky vycházejí k variant křestního jména toho druhého. Například u již zmiňovaných jmen Andrea a Michael může jít o varianty jako Míša, Mišák, Miši, Michálek, Mišička, Mišan a podobně. U Andrey může zase jít o přezdívku Andy, Andrejka, Andýsek nebo Andrej.

Tip: Ať už se rozhodnete říkat svému novému manželovi nebo manželce jakkoliv, pamatujte na to, že by to mělo být příjemné nejen vám, ale i tomu druhému. Přezdívka by mu navíc neměla připomínat něco nepříjemného, například minulý vztah.

zamilovaná oslovování
přezdívky

Známé i neznámé zdrobněliny

Velmi častou a oblíbenou variantou zamilovaných novomanželských párů jsou také všelijaké známé i neznámé zdrobněliny. Může jít například o následující podoby oslovení: lásko, lásičko, lásinečko, miláčku, broučku,broučínku, kočičko, pejsáčku, zlato, zlatíčko, bobíku, bobíčku a podobně. Stejně jako u předchozí varianty, důležité je, aby se partner necítil jako ponížený nebo vysmívaný.

Tip: jedno biblické přísloví říká: „Kde není důvěrný hovor, tam se maří plány“. Nejlepší je zeptat se svého partnera úplně otevřeně a narovinu, zda mu vámi navrhovaná přezdívka vadí nebo nevadí. Projevíte mu tak úctu a respekt.

Na co si dát pozor

Jak už bylo řešeno, konečné rozhodnutí ohledně toho, jak se budou v manželství oslovovat, mají nepochybně ženich s nevěstou. Existují ale ultra zdrobněliny nebo i nevhodné výrazy, které by na novomanžele mohly nepatřičně poutat pozornost u druhých lidí. Výrazy jako například „lásečko“, kterými manželka oslovuje svého stopadesátikilového manžela, nemusí působit zrovna vyváženě. Stejně tak zamilované oslovování vycházející z pánských nebo dámských pohlavních orgánů nemusí na okolí působit zrovna příjemně. V dané situaci je nejlepší se zeptat:

  • Z jakého důvodu by měl celý svět okolo novomanželů vědět o jejich zamilovanosti?
  • Jedná se o divadlo před ostatními nebo o projev opravdoví náklonnosti?

Ačkoliv se za své city ženich s nevěstou nemají vůbec stydět, je příjemné, když berou alespoň částečně v úvahu i fakt, jak mohou působit na své okolí. Díky tomu se z nich stávají více empatičtí lidé.

Co přinese čas

Pravdou zůstává fakt, že se i zamilované oslovování časem vyvíjí a zraje. S tím, jak se ženich s nevěstou dostávají do různých životních situací se může například z Andýska stát Andy nebo z broučka obyčejný Michal. Nicméně používání zamilovaných přezdívek je i výchovné pro děti. Říká se, že „největší dárek, který může dát táta svým dětem je, že bude milovat jejich mámu.“ Proto se za své přezdívky nemusí stydět ani zralí a zkušení rodiče. Své děti tím naučí, jak mají vypadat funkční a opravdové vztahy v rámci rodiny.

Dj na svatbu zamilované přezdívky