Povinnosti na vlastní svatbě? Je něco takového vůbec možné? To nestačí, že řeknu své „ano“? Možná i vy považujete svatbu za natolik závažnou a stresující událost, že si nedokážete představit, aby se od vás žádalo ještě něco jiného než manželský slib.
Už při první historicky zaznamenané svatbě v biblickém Edenu pochopil ženich Adam své povinnosti a hodlal se jich plně zhostit. Záznam o tomto svatebním obřadu říká: „Proto muž opustí otce a matku a přilne ke své manželce a stanou se jedním tělem.“ Takže chlapi, je to tak. Čeká se od vás víc než jen přijít k obřadu. Jaké jsou tradice, povinnosti ženicha? A co udělat, aby se z toho ženich nezbláznil, a naopak si svatební den užil?
Povinnosti ženicha
Jsou věci, přes které nejede vlak. Prostě je ženich musí akceptovat. Co mezi takové tradice a povinnosti ženicha patří?
- Pokud vaše svatba nemá skončit fiaskem, pak je to samozřejmě vyslovení manželského slibu. Upřímně, to je ale věc, kterou jste si už pečlivě promysleli, a tak se očekává, že ke slibu přistupujete s nejvyšším vnitřním přesvědčením.
- Pokud žádný manželský slib neříkáte, můžete být v pohodě. Bude stačit říct „ano“. Jestliže jste ale zvolili originálnější a pro někoho opravdovější přístup k manželskému slibu, nezapomeňte ho. Jedná se pravděpodobně asi o jeden z nejdůležitějších slibů, jaké kdy v životě dáte.
- Den před svatbou se od ženicha očekává, že půjde brzy spát. Není nic horšího než ženich s kruhy pod očima a se strhanými rysy. Dopřejte si kvalitní spánek. Váš výjimečný den si ho zaslouží.
- Ačkoliv je oblékání a úprava zevnějšku dominantou nevěst, nenechte se zahanbit. Dejte se do gala. Ukažte své nastávající, že jste sympatický, upravený a čistý muž. Kdy jindy než právě na svatbě, by měl muž svou ženu okouzlit?
- Nezapomeňte na kytice. Pozor. Nejen tu pro nevěstu, ale i pro maminku a tchyni. Koupit a předat krásné květiny je odpovědností ženicha. Určitě se můžete dopředu poradit s nevěstou, aby květiny ladily k jejímu oblečení i celkové výzdobě.
- Den svatby není jen o užívání si a o zábavě. Protože své manželství stvrzujete i před Českou republikou, neopomeňte důležitou byrokracii – občanské průkazy. Oddávající určitě bude vědět, co s nimi má udělat, ale vy si ohlídejte, abyste je ve spěchu nenechali doma. Svěřte je například svému svědkovi.
- Přivést svou maminku před oltář – i to je vaše milá povinnost. Do jaké ruky se má vaše maminka zabořit? Víte to? Malá nápověda – na silnici platí pravidlo pravé ruky. Na svatbě platí také. Takže maminka se chytí vaší pravé ruky.
- Jednou z důležitých povinností je i slavnostní svatební proslov před svatebním obědem. Připravte si něco upřímného, něco z vás. Poděkujte rodičům. Zavzpomínejte na něco milého, třeba i vtipného z minulosti. A vyjádřete poděkování všem hostům, že přišli. Určitě ale nezapomeňte na svou nevěstu – dívejte se jí do očí. Stačí říct jednu větu. Ale měla by být opravdu z vás.
Tradice na svatbě
Kromě povinností, které ženich musí chce nechce splnit, existuje i řada tradic, které se mohou anebo nemusí na svatbě objevit. Jaké jsou ty nejznámější?
- Přenesení nevěsty přes práh–jde o starý slovanský zvyk, kdy nevěsta nesměla do nového obydlí vstoupit sama. Věřilo se, že pod prahem jsou zlí duchové, kteří by mohli přinést neštěstí.
- Snubní prsteny – ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o samozřejmost, jedná se o tradici a zvyk symbolizující věrnost, nerozlučnost a pevné spojení. Nošení prstenů na levém prsteníčků pochází už od starověkých Římanů. Ti věřili, že právě z tohoto prstu vede žíla přímo do srdce.
- Pohlédnutí na nevěstu – tradice říká, že ženich by neměl nevěstu vidět v den svatby dříve než u oltáře, aby to nepřineslo smůlu. Ať už na pověry věříte, nebo ne, rozhodně budete maximálně překvapeni krásou nevěsty, když tuto tradici dodržíte.
- Házení květů a rýže – rýže symbolizuje plodnost, štěstí a hojnost. Stejný význam má i v dnešní době oblíbené házení okvětních lístků.
- Zametání střepů – jedná se o další tradici spojenou se štěstím. Hluk rozbitých střepů má navíc od novomanželů odhánět zlé duchy. Ženich a nevěsta by si podle tradice měli uchovat dva střepy, aby jim štěstí neuteklo.
- Troubení aut – i zde se jedná o starověký původ tradice. Tentokrát až u Keltů. Zvonění zvonů při svatbě mělo i v tomto případě odhánět od novomanželů zlé duchy. Vědí řidiči ve vaší koloně aut, proč troubí?
- Házení kytice – velmi oblíbený tuzemský zvyk pro svobodné návštěvnice svatebního obřadu. Kdo kytici chytí jako první, do roka a do dne se vdá.