Americká spisovatelka TwylaTharp kdysi řekla: „Dokážu cokoliv, pokud vím, jak to zatančit.“ Gruzínský baletní choreograf George Balanchine výstižně řekl: „Tanec dělá hudbu viditelnou.“ A ještě jiný citát, tentokrát od neznámého autora, zase říká: „Tanec je jako život. Je dobré ho mít naplánovaný, ale je třeba být i připraven improvizovat.“ Ať už máte k tanci jakýkoli vztah, pravděpodobně jste se už zúčastnili plesu. Jaká je vlastně historie plesů? Kde a jak to celé začalo? A jakou roli v něm může sehrát svatební dj?
Z Francie do celé Evropy
Plesy podobné těm, jaké známe dnes, mají svůj původ v 17. století. Byly určeny především pro vyšší společenské vrstvy a konaly se na dvorech panovníků, především ve Francii. Král Ludvík XIV., který miloval nejrůznější setkání a společenské akce, patřil mezi průkopníky těchto událostí. Tančilo se tehdy ve skupinách, nikoliv v párech, což můžeme vidět například ve filmech inspirovaných díly Jane Austenové, jako je například „Pýcha a předsudek“. Postavy Elizabeth Bennetová a pan Darcy sice tančí spolu, ale průběžně se střídají s ostatními tanečníky a nedrží se spolu. Tanec v párech se začal populárnějším stávat až v 19. století.
Francouzské plesy byly většinou striktně na pozvánky. Jedním z významných mezníků byl „Le bal des if“ v roce 1745 ve Versailles, na který byla pozvána i veřejnost. Na tomto maškarním plese se tehdy sešlo rekordních patnáct tisíc návštěvníků. Tento večer se stal osudovým pro Jeanne Antoinette Poisson, známou jako Madame de Pompadour, a Ludvíka XV., kteří se právě zde poprvé setkali.
Pokud byste chtěli zažít ples v podobném stylu a podobných rozměrech i v dnešní době, nemusíte cestovat až tak daleko. Vídeň je proslulá velkou plesovou tradicí. Každoročně se zde koná na čtyři sta plesů, kterých se účastní dohromady 300 tisíc lidí. Nejprestižnějším z nich je ples ve vídeňské opeře. Tradice je zde podobná jako ve Francii; dříve byly plesy vyhrazeny pouze šlechtě, ale císař Josef II. otevřel dveře paláce Hofburgu pro všechny. Na vídeňských plesech stále platí přísná pravidla ohledně dresscodu a hraje se klasická hudba. Známý Radeckého pochod od Johanna Strausse staršího je tradičním znamením, že se slavnostní večer chýlí ke konci. Stejnou skladbu hraje i dj na svatbu.
Královny plesu
V Česku tvoří významnou součást plesové sezony maturitní plesy. Večer, kdy maturitní ročník dostává šerpu, a před rodinou a kamarády zatančí dlouho nacvičovanou choreografii, pustí na poslední chvíli natočené maturitní video a o půlnoci zašlape šerpu pro štěstí do země, se pro mnoho středoškoláků stává nezapomenutelným. Zatímco u nás se maturitní plesy obvykle konají v lednu a únoru, v Americe se takzvaný „prom“ pořádá až na konci školního roku. Každoročně se volí král a královna plesu, jak známe z amerických filmů pro teenagery.
Tato tradice má velmi blízko k události nazývané „debutante ball“, což je první uvedení mladé dívky do společnosti. V anglofonním prostředí se tato tradice stále dodržuje u rodin vysokého společenského postavení. Fanoušci americké kinematografie mohou ceremoniál znát z filmů jako Deník princezny nebo Co ta holka chce. U nás má k slavnostnímu uvádění do společnosti nejblíže závěrečný věneček v tanečních, kterému se někdy také říká kolona.
Velkým otazníkem plesové sezony zůstává dresscode. Pokud na plesy chodíte často, určitě se hodí pořídit si několik různých šatů v různých délkách, kvalitní lodičky a univerzální psaníčko. Jedny šaty by měly být malé černé, těmi na běžném menším plese nic nezkazíte. V šatníku by ale určitě neměly chybět ani dlouhé večerní šaty ve střihu a barvě, která vám lichotí. Vyplatí se investovat do kvality, proto se nebojte zabrousit do vod českých návrhářů. S jistotou u nich pořídíte krásné šaty, které vám vydrží roky.
Jak na dresscode
Existuje několik hlavních stupňů pro určení toho správného dreedcode. Přinášíme vám výběr toho nejdůležitějšího.
Semi-formal, Koktejl
Elegantní koktejlky nejlépe v délce po kolena, lodičky na vysokém podpatku s uzavřenou špičkou a psaníčko. U mužů klasický oblek. Tento dresscode se hodí na vesnické a menší plesy, firemní večírky a méně formální akce.
Black tie
Dlouhé večerní šaty doplněné psaníčkem, lodičky na vysokém podpatku s uzavřenou špičkou. U mužů se obvykle nosí smoking. Tento dresscode se hodí na velmi formální akce a tradiční plesy.
Creativeblacktie
Tento dresscode je variací na blacktie, ale s větší osobitostí. Například šaty v midi délce nebo overal, koktejlky s zajímavými doplňky a osobitý styling. U mužů se nosí smoking s originálními prvky. Tento dresscode je vhodný například na maturitní plesy a formálnější městské plesy.
Whitetie
Nejformálnější a nejpřísnější dresscode, který vyžaduje velkou večerní róbu pro ženy a frak s bílou vestou a bílým motýlkem pro muže. Tento dresscode je určen především pro nejexkluzivnější a nejformálnější akce. I na těch dj na svatby vystupuje.