Byla vzata z Adamova žebra, stala se výjimečnou partnerkou, dodnes je nepostradatelnou součástí jednotky manželství – řeč je o ženě. I když detailně nevíme, jaký byl svatební den první nevěsty světa Evy, dnešní nevěsty by na jeden svatební den potřebovaly dvojnásobek času. Jak mohou svatební den nevěsty zvládnout? Co vše do takového dne patří? Co je dobré udělat hned a co naopak počká? Na co si dát ve svatebním dnu pozor? A jak si udržet radost?

Svatební den nevěsty
Svatební den nevěsty

Ráno a dopoledne ve svatební den nevěsty

Co obvykle patří do svatebního dne nevěsty v té první, ranní a dopolední části? I když se konkrétní činnosti mohou svatby od svatby lišit, nevěsta by se měla soustředit hlavně na následující věci:

 • Stejně jako v případě ženicha je i u nevěsty žádoucí, aby se dobře vyspala. Krásně a svěže vypadající nevěsta je základem povedené svatby. Dejte si za cíl, že den přes svatbou půjdete brzy spát. I když možná neusnete snadno, vaše tělo bude odpočívat a za chvíli se přidá i mozek.
 • Klíčovým úkolem hned po probuzení je příprava účesu. Podle obtížnosti zabere půl hodiny až hodinu. Aby vás nic nezaskočilo, stojí za to si účes vyzkoušet už několik dnů před svatbou.
 • Líčení nevěsty následuje po účesu. Samotné líčení by vám nemělo zabrat víc jak 40 minut. Ideální je, když vám s ním pomůže vizážistka, buď profesionální, nebo někdo z vašich blízkých kamarádek.
 • První setkání nevěsty by mělo proběhnout s družičkami. Jsou-li plnoleté, dejte si s nimi sklenku šampaňského a se všemi se uvítejte.
 • Někteří hosté, zejména ti z blízkého rodinného kruhu, jsou netrpěliví a dožadují se setkání s nevěstou ještě před obřadem. Najděte si na babičky a maminky chvilku času. Budou na vás hrdé a tohle může být váš malý dárek pro ně.

Svatební obřad

Jaké jsou povinnosti nevěsty na vlastním svatebním obřadu? Na co si dát pozor nejvíc a co si naopak užít a vychutnat?

 • Pozor si nevěsta musí dát hlavně při chůzi ke svatebnímu oltáři. Pozor na zakopnutí. Skvělé je mít svatební boty vyzkoušené a vědět, jaký bude terén, kde se svatba koná. Pokud bude obřad v sínina zámku nebo kdekoli v interiéru, víte, po čem půjdete? Zjistěte si to dopředu, abyste byla v klidu. Pokud se svatební obřad bude konat venku, hlídejte si, aby se podpatky nezabořily příliš hluboko.
 • Užijte si svatební slib. I zde záleží na variantě, pro kterou jste se s manželem rozhodli. Ať už to bude slib opakovaný, vyslovovaný nazpaměť nebo jen „ano“, vnímejte úžasnost a posvátnost tohoto okamžiku. Dívejte se ženichovi do očí. Tohle je váš den!
Svatební den nevěsty
Svatební den nevěsty

Po obřadu

Vzápětí po skončení obřadu čekají nevěstu příjemné i trochu náročnější úkoly a povinnosti. Svatební den nevěstyse tak přelévá do své druhé poloviny.

 • Přijmutí gratulací je pro mnohé nevěsty příjemnou chvílí. Může trvat od pěti až do padesáti minut – podle počtu pozvaných hostů.Potkáte s mnoha milovanými přáteli a rodinou. Na druhou stranu se můžete setkat i s někým, koho zrovna nemusíte. Nenechte se okrást o radost. Povzneste se nad vztahy. Zkuste vnímat každého pozitivně. Užívejte si váš den.
 • Na společné focení novomanželů se nevěsty obvykle hodně těší. Fotograf už pravděpodobně bude připraven na to kde a jak vás chce vyfotit. Samozřejmostí je malá nebo velká skupinová fotografie. Právě teď přichází čas na soukromé intimní focení ženicha i nevěsty.
 • U  oběda čeká nevěstu krátký novomanželský proslov na svatbě. V něm můžete poděkovat rodičům, přátelům, hostům za dary a určitě také svému novomanželi. I zde platí pravda: málo je někdy víc. Stačí jedna věta ze srdce.
 • Po společném obědě nezapomeňte společně rozkrojit svatební dort. Tento úkol vám podle velikosti dortu zabere deset až dvacet minut.
 • Následuje první společný novomanželský tanec, dále pak tanec s tatínkem. Tato část svatebního dne bývá už zpravidla bez stresu. Teď už je čas užívat si přátele a příjemně se uvolnit. Zábava právě začíná…

Co nepočká

Kterou z výše uvedených věcí je dobré naplánovat dostatečně dlouho dopředu? Rozhodně nepodceňujte svatební šaty. Je dobré mít alespoň svoje pro případ, že by se něco nepovedlo. Promyslete si i šaty, které byste chtěla mít na večerní zábavě.

Dopředu se rozhodněte, kam se obřad přesune v případě, že by začalo pršet. Máte připravené stany, koná-li se venku? A co odpolední program? V kolik hodin začne? Kolik bude času na tanec, případně na nějaké hry? Kdo bude vaším svatebním manažerem? Kdo celý program bude moderovat? I to jsou věci, které svatební den nevěsty obsahuje.

Svatební den nevěsty

Více o autorovi ZDE

FCB