Kolik zaplatíte za vlastní alkohol na svatbě, vyplatí se to?

Češi alkohol milují.Lehký i tvrdý. Český statistický úřad uvádí, že s roční spotřebou více jak 170 litrů alkoholických nápojů na obyvatele. Patříme k lídrům celé Evropské unie. Kromě alkoholu milujeme i humor, a tak nepřekvapí, že si umíme udělat legraci i z pití. Například největší z Čechů, Jára Cimrman, řekl: „Lepší pivo v žaludku nežli voda na plicích.“ A další české přísloví, tradičně upravené, zní: „Tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo, až dojdou peníze!“

Jednou z událostí, při které alkohol rádi konzumujeme, je svatba. Svatba něco stojí a v době, kdy se zdražuje úplně vše kolem nás, vás možná přirozeně napadnou otázky: Kolik zaplatíte za vlastní alkohol na svatbě, vyplatí se to? Co je korkovné? Kolik se obvykle platí za korkovné?

Alkohol-na-svatbe-

Co je to korkovné

Proč se vyplatí za korkovné platit? Korkovné je platba provozovateli podniku, kde pořádáte svatbu za to, že budete konzumovat vlastní alkohol. Důvody mohou být různé. Například nejste spokojení s tím, jaký alkohol nabízí podnik, kde svatební hostina a zábava na svatbu probíhají. Nebo jste nespokojeni s výší cen za alkoholické nápoje. Nebo máte v rodině nějakého zkušeného vinaře, a tak nepřipadá v úvahu, že byste pili cokoli jiného od kohokoli jiného. Ať tak, či onak, díky korkovnému se můžete domluvit na konzumaci alkoholu přímo pro vás na míru.

Proč se korkovné platí? Platba za alkohol je jednoznačně největším zdrojem příjmu jak pro cateringové agentury zajišťující svatbu nebo pro provozovatele podniku, kde svatbu plánujete. Tím, že si přivezete vlastní alkohol, připravujete provozovatele o značnou část zisku, se kterým při celkové ceně pronájmu pro vás počítá.

Kolik a za co se platí

Co vás bude na svatbě stát vlastní alkohol? Kolik se platí korkovné a za co přesně? Předně je nutné říct, že neexistuje jednotná sazba za korkovné, kterou byste mohli najít například na internetu. Každý podnik a každá agentura si korkovné účtují podle své výše. Obecně vzato, průměrná cena korkovného se liší podle druhu alkoholu, který konzumujete. Například korkovné za jednu lahev vína se pohybuje mezi 50 až 250 korunami. Za lahev tvrdého alkoholu se pak účtuje poplatek od 250 korun výš, podle konkrétního druhu alkoholu.

Vztahuje se korkovné nejen na alkohol? I zde platí, že záleží na podniku, ve kterém vaše oslava probíhá. Korkovné se nejčastěji platí i za dorty, které si sami přivezete nebo za sladké a slané občerstvení. Stoprocentně budete platit i za konzumaci vlastních nealkoholických nápojů.

Kdy se vyplatí a kdy ne mít vlastní alkohol na svatbě

Kdy se korkovné vyplatí a kdy naopak ne? Jednoznačně by se vám mělo vyplatit u konzumaci kvalitního tvrdého alkoholu, například u prémiového rumu nebo whisky. Pokud jste jeho milovníky, nebo naopak plánujete jeho distribuci pro svatební hosty, korkovné je cesta, která vám výrazně ušetří náklady.

Na druhé straně u konzumaci vína, piva nebo nealkoholických nápojů se korkovné většinou nevyplatí. Cateringové agentury nebo restaurace a podniky pronajímající své prostory pro svatby mají většinou právě na tomto sortimentu největší marže, protože ho výhodně nakupují přímo od výrobců. Korkovné se tak pro vás stává nevýhodnou investicí.

Ať už se rozhodnete, že korkovné dobrovolně zaplatíte, nebo necháte vydělat podniku, ve kterém oslavu plánujete, svatba by měla být radostným dnem. Pro novomanžele i pro hosty. Je to přesně tak, jak kdysi řekl český herec Jan Werich: „Kdo víno má a nepije, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“ Když se konzumuje ten nejoblíbenější alkohol, a navíc ve správné míře, bude pro vás svatba nezapomenutelným zážitkem. A tak by to mělo být.